25LC160B-E/SN
Contact Now
25LC160B-E/SN
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 16Kbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Verified
Memory Interface : SPI
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOIC
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 10 MHz
Voltage - Supply : 2.5V ~ 5.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Organization : 2K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : 25LC160
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Contact Now
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC