CD74ACT283M96
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CD74ACT283M96
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Specialty Logic
Number of Bits : 4
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74ACT
Logic Type : Binary Full Adder with Fast Carry
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Supply Voltage : 4.5V ~ 5.5V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)