N74F283N,602
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
N74F283N,602
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Specialty Logic
Number of Bits : 4
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Binary Full Adder with Fast Carry
Supplier Device Package : 16-DIP
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Supply Voltage : 4.5V ~ 5.5V
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)