S-35390A-J8T1U
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
S-35390A-J8T1U
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Active
Features : Alarm, Leap Year
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Current - Timekeeping (Max) : 14µA ~ 30µA @ 3V ~ 5V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package : 8-SOP-J
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : ABLIC Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : -
Voltage - Supply : 1.3V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery : -
Time Format : HH:MM:SS (12/24 hr)
Interface : I²C, 2-Wire Serial
Type : Clock/Calendar
Base Product Number : S-35390
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)