1338-18DVGI8
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
1338-18DVGI8
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Obsolete
Features : Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Current - Timekeeping (Max) : 2µA @ 3.3V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package : 8-MSOP
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : 56B
Voltage - Supply : 1.8V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery : 1.3V ~ 3.7V
Time Format : HH:MM:SS (12/24 hr)
Interface : I²C, 2-Wire Serial
Type : Clock/Calendar
Base Product Number : 1338-18
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)