X1288S16-4.5A
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
X1288S16-4.5A
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Obsolete
Features : Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
Current - Timekeeping (Max) : 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package : 16-SOIC
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : -
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery : 1.8V ~ 5.5V
Time Format : HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Interface : I²C, 2-Wire Serial
Type : Clock/Calendar
Base Product Number : X1288
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)