DS1315-33+
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
DS1315-33+
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Active
Features : Leap Year
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : -
Current - Timekeeping (Max) : 1.1mA @ 3.3V
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package : 16-PDIP
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : -
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Battery : 2.5V ~ 3.7V
Time Format : HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Interface : Parallel
Type : Phantom Time Chip
Base Product Number : DS1315
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip Parallel 16-DIP (0.300", 7.62mm)