DS1050U-010/T&R
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Programmable Timers and Oscillators
Count : -
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Supplier Device Package : 8-uMAX/uSOP
Mfr : Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Current - Supply : 50 µA
Voltage - Supply : 2.7V ~ 5.5V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Frequency : 10kHz
Type : Programmable Timer
Base Product Number : DS1050
Description : IC OSC PROG TIMER 10KHZ 8USOP
Contact Now
Programmable Timer IC 10kHz 8-uMAX/uSOP