ADSP-2195MKCA-160
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
ADSP-2195MKCA-160
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Fixed Point
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 80kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bag
Series : ADSP-21xx
Clock Rate : 160MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 144-MiniBGA (10x10)
Mfr : Analog Devices Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Package / Case : 144-LFBGA
Interface : Host Interface, SPI, SSP, UART
Voltage - Core : 2.50V