TMS320C6711GFN150
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
TMS320C6711GFN150
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Floating Point
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 72kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : TMS320C67x
Clock Rate : 150MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 256-BGA (27x27)
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : 0°C ~ 90°C (TC)
Package / Case : 256-BGA
Interface : Host Interface, McBSP
Voltage - Core : 1.90V