PC8144TVT800
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : SC3400 Core
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 10.5MB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : StarCore
Clock Rate : 800MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 783-FCPBGA (29x29)
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TJ)
Package / Case : 783-BFBGA, FCBGA
Interface : Ethernet, I²C, SPI, TDM, UART, UTOPIA
Voltage - Core : 1.00V
Non-Volatile Memory : External
Base Product Number : PC81
Description : DSP 800MHZ HI-TEMP 783BGA