AD5726YRSZ-1500RL7
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
AD5726YRSZ-1500RL7
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC)
Differential Output : No
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
DigiKey Programmable : Not Verified
Number of Bits : 12
Number of D/A Converters : 4
Output Type : Voltage - Buffered
Reference Type : External
Voltage - Supply, Analog : ±5V ~ 15V
Settling Time : 13µs (Typ)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Architecture : R-2R
INL/DNL (LSB) : ±1 (Max), ±1 (Max)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Data Interface : SPI, DSP
Voltage - Supply, Digital : 5V ~ 15V