MCP47CVB18T-20E/ST
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MCP47CVB18T-20E/ST
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC)
Number of Bits : 10
Product Status : Active
DigiKey Programmable : Not Verified
Differential Output : No
Settling Time : 16µs (Typ)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : MCP
Data Interface : I²C
Number of D/A Converters : 8
Output Type : Voltage - Buffered
Supplier Device Package : 20-TSSOP
Package / Case : 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mfr : Microchip Technology
Voltage - Supply, Analog : 1.8V ~ 5.5V
Architecture : R-2R
Voltage - Supply, Digital : 1.8V ~ 5.5V
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C